Güvenlik Bilgileri ve Yolcu Hizmetleri
Bagaj Bilgileri


Yüksek Hızlı Trenlere, yolcuların binişi esnasında her çeşit tehlikeli ve zararlı eşya ile diğer yolcuları rahatsız edecek (akan, kokan vb.) nitelikte ve büyüklükte eşyalar alınmamaktadır.

El çantası, valiz, bavul, torba, sepet, kutu, vb. bir yolcuya tahsis edilen alanın dışına taşmayacak büyüklükte ve bu eşyalar diğer yolcuları rahatsız etmeyecek nitelikte olması halinde yolcu yanında ücretsiz taşınmaktadır. Bu kapsam dışında bagaj taşıması yapılmamakta olup, her türlü tedbir ve istisnalara rağmen trene alındığı tespit edilen kapsam dışı eşyalar için peşin ücret talep edilmektedir.

Yolcu yanında taşınabilecek küçük evcil hayvanların (kuş, kedi, balık, küçük köpek, vb.)

· Büyüklükleri sahibinin dizi üzerinde taşınabilecek ağırlık ve hacimden büyük olmamalıdır.

· Seyahat edilecek vagonda ve taşımanın yapılacağı koltukta hiçbir hasar ve kirliliğe sebep verilmemeli, kokuları veya gürültüleri ile diğer yolcular rahatsız edilmemelidir.

· Kimlik kartı ve veteriner sağlık raporu bulundurulmalıdır.

Küçük evcil hayvanlar için %50 indirimli bilet tarifesi uygulanmakta olup, yolcu ve beraberindeki evcil hayvan için yan yana koltuk verilmektedir.


Yeme-İçme Hizmetleri


Kafeterya hizmetleriyle birlikte Business Vagonunda ücretsiz ikramlar, Ekonomi Vagonlarında da ücretli yiyecek-içecek servisi vardır.


Güvenlik Bilgileri


· Biletinizdeki bilgilerin isteklerinize uygun olup, olmadığını lütfen kontrol ediniz ve varsa yanlışlık düzelttiriniz.

· İndirimli bilet hakkı bulunan yolcularımız, indirime esas olan belgelerini görevlilere göstermek zorundadır.

· Bilet satın alındıktan sonra hiçbir indirim talebi dikkate alınmaz.

· Gişelerden para üstünü kontrol ederek alınız.

· Ortak kullanım alanlarımız olan gar, istasyon ve trenlerimizi temiz tutunuz; temiz olmasına yardımcı olunuz.

· Gar, istasyon, durak ve trenlerde TCDD’nin her türlü düzenlemelerine, sesli ve görsel ikazlarına dikkat ediniz ve gerektiğinde ikazlara uyunuz.

· Can güvenliğiniz için tren tamamen durmadan vagon kapılarını açmayınız ve kapılardan sarkmayınız.

· Seyahat halindeki trenlerde kabuklu yemiş ve etrafa koku yayan yiyecekleri yemeyiniz.

· Seyahatiniz esnasında diğer yolcuları rahatsız edecek şekilde; yüksek sesle müzik dinlemeyiniz, film izlemeyiniz ve etrafınızdaki yolcularla ya da cep telefonu ile yüksek sesle konuşmayınız.

· Bulunan her türlü sahipsiz eşya tutanak ile görevlilere teslim ediniz.

· Koridorları ve ara geçiş kapılarını gereksiz yere meşgul etmeyiniz.

· Banliyö peronlarına biletsiz giriş yapmayınız, yolcu girişleri için mutlaka belirlenmiş olan kontrollü noktaları kullanınız.

· Engelli, yaşlı, hamile ya da bebekli bayanlara yer veriniz. İniş ve binişlerde öncelik tanıyınız.

· Trenden inenlere öncelik tanıyınız.

· Tren kapılarının kapanmasına engel olmayınız.

· Acil durumlarda yetkililerce yapılan her türlü duyuru ve talimata can güvenliğiniz açısından uyunuz.

· Tren, gar, istasyon ve duraklarımızın kapalı alanlarında 4207 sayılı yasa gereği tütün mamulleri ve elektronik sigara kullanılması yasaktır. Kanun gereği kullananlar hakkında cezai işlem uygulanır.

· Gar, istasyon ve trenlerin restoran bölmeleri haricinde alkol kullanılması yasaktır.

· Trenlerde silah ve mühimmat taşınması kesinlikle yasaktır. (Trende görevli emniyet personeli özel koşullar altında silah taşıyabilir)

· Gar, istasyon ve trenlere her türlü yanıcı, parlayıcı, patlayıcı maddeler ile girmek yasaktır.

· Trenlerde, küçük el bagajlarınızı (el çantası, valiz, bavul, torba, sepet, kutu vb.) size tahsis edilen alanın dışına taşmayacak büyüklükte ve diğer yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde ücretsiz taşıyabilirsiniz. Aksi durumda ilave ücret ödeyebilir veya seyahatten men edilebilirsiniz.

· Yolcularımız yanlarında taşıdıkları el bagajlarında ve diğer şahsi eşyaların korunması ve kollanmasından sorumludur. Herhangi bir şekilde sahipsiz veya terk edilmiş olarak bulunan eşyalar şüpheli çanta veya paket muamelesi görecektir.

· Biletinizde belirtilen size ayrılan yerde seyahat edebilirsiniz. Başka bir vagon, yer veya sınıfta seyahat edemezsiniz.

· Görme engellilere refakat eden kılavuz köpekleri, kafes içinde taşınan (bileti alınmış) evcil hayvanlar hariç diğer hayvanlar istasyon ve trenlere sokulmaz.

· Evcil küçük hayvanların trende kafesten çıkartılması ve vagonlarda serbestçe dolaştırılması yasaktır.

· Can güvenliğiniz için demiryolu hattına kesinlikle inmeyiniz. Raylara eşyanızın düşmesi halinde mutlaka görevlilere haber veriniz.

· Demiryolu hattına inmek, karşıdan karşıya geçmek tehlikeli ve yasaktır.

· Gar, istasyon ve trenlerde çevreyi rahatsız edecek şekilde (tavla, okey, vb.) oyunlar oynamak yasaktır. Tren hareket halinde iken veya tam olarak durmadan trene inilmesi ve binilmesi tehlikeli ve yasaktır.

· Gar, istasyon ve trenlerdeki güvenlik görevlileri şüpheli görülen şahıslar ile paketleri arama gerektiğinde seyahatten men etme yetkisine sahiptir.

· Gar, istasyon ve trenlerde TCDD’den izin alınmadan el ilanı dağıtımı, afiş yapıştırılması ve reklam yapılması yasaktır.

· Gar, istasyon ve trenlerde seyyar satıcılık, dilencilik vb. faaliyetlerde bulunmak yasaktır.

· Başka bir kişiye ait indirim belgesi, süresi geçmiş belge, sahte abonman kartı vb. ile seyahat etmek yasak olup, seyahat eden yolcuların bu tür belgelerine el konulup tam bilet ücreti ile indirim farkı ayrıca tahsil edilir.

· Gar ve istasyon sınırları içerisinde tekerlekli sandalye ve bebek arabası dışında bisiklet, kaykay, paten vb. araçların kullanılması yasaktır.

· Gişesi açık istasyon ve duraklardan trenlerimize biletsiz binilemez, biletsiz binen yolcularımızdan, trende bilet işlemi yapılır.

· Trenlerimizde 0-6 yaş (6 yaş dahil) küçük çocuklar ayrı bir yer istememek şartıyla ücretsiz seyahat edebilirler. 7-12 yaş arası (12 yaş dahil) çocuklar %50 indirimli seyahat edebilirler.

· Trende imdat freni vb. donanımı amacı dışında kullanmak yasaktır. Kullananlar hakkında cezai işlem uygulanır. Verdikleri hasar ayrıca tazmin edilir.

· Ambalajı yetersiz akıntı, sızıntı yapan ve diğer yolculara rahatsızlık verecek derecede koku yayan eşyalar trenlere kabul edilmez.

· Bekleme salonlarında ve seyahat esnasında ayakkabılarınızı çıkartmayınız ve ayaklarınızı diğer koltuklara uzatmayınız.

· Tren içerisinde el bagajlarınız koridorlara bırakılmamalı, bagaj bölümlerine konulmalıdır.

· Peronlarda, TCDD tarafından belirlenmiş emniyetli bölgenin (sarı çizgi) içinde bekleyiniz.

· Banliyö trenlerinde yolcu yoğunluğunun olduğu 07.00-09.00 ve 16.00-20.00 saatleri dışında, büyük boy bisiklet ile seyahat etmek isteyen yolcularımız, Bisikletleri için belirlenmiş ücreti ödeyerek seyahat edebilirler.

· Gar, istasyon ve trenlerde ticari mahiyette film çekimi yapılması için önceden izin alınmalıdır.

· Kayıp eşya başvuruları istasyon ve gar müdürlüklerine yapılabilmektedir.
 
footer